Rekonstrukce bytu: Koho musíte informovat a kdy potřebujete stavební povolení?
Pořídili jste si starší byt a plánujete ho zrekonstruovat. V jakých případech k rekonstrukci potřebujete stavební povolení nebo souhlas společenství vlastníků?
Informace osobě odpovědné za správu domu
Vlastník má právo svůj byt svobodně užívat a také v něm provádět stavební úpravy. Stavební úprava je pojem užíváný jak občanským zákoníkem, tak stavebním zákonem. Tyto úpravy však musí dopředu hlásit osobě odpovědné za správu domu, tedy společenství vlastníků jednotek. A to bez ohledu na to, jak rozsáhlé mají stavební úpravy být a zda k jejich provedení je či není potřeba stavební povolení nebo ohlášení.
Sousedská práva
Plánovanou rekonstrukci je dobré oznámit i sousedům, například vyvěšením na domovní nástěnce. Vlastník je povinen dodržovat noční klid. Hluk z rekonstrukce musí sousedé strpět. Bránit se mohou až tehdy, když hluk dosáhne určitého stupně intenzity.
"Upravuje-li vlastník jednotky stavebně svůj byt, umožní osobě odpovědné za správu domu na základě její předchozí výzvy ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části, a to popřípadě s přístupem do bytu," stojí v občanském zákoníku.
Stavební úpravy nesmí poškodit nebo zasáhnout do společných částí domu. Při úpravách na společných částech (rozvody, balkon) by vlastník potřeboval i souhlas společenství. U družstevních bytů musí o rekonstrukci vždy rozhodnout družstvo.
Rozsah rekonstrukce a stavební úřad
Stavební povolení ani ohlášení nevyžadují následující stavební úpravy:
- nezasahuje se jimi do nosných konstrukcí stavby
- nemění se vzhled stavby
- nemění se způsob užívání stavby
- nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí
- provedení úprav nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost tavby
- nejde o úpravy stavby, která je kulturní památkou
- Při změně dispozic bytu se současným zásahem do nosných konstrukcí je tak třeba stavební povolení. Odstraňujete-li příčky, statik vyhodnotí, nosné či nikoliv. Pokud příčky přidáváte, je třeba taktéž posouzení statika. Pozor si dejte i na hmotnost použitých materiálů.
U drobnějších stavebních úprav vedoucích ke změně dispozic, kdy se však se nezasahuje do nosných konstrukcí, postačí ohlášení. Může jít třeba o změnu uspořádání obytných místností, spojení obýváku s kuchyní, anebo zvětšení koupelny při současném zmenšení chodby apod.
Výměna vany, toalety, dlaždic nebo podlahy, anebo rekonstrukce bytového jádra stavební povolení ani ohlášení nevyžaduje. zdroj : Hypnoindex.cz